Orhideje i kako ih potaknuti na cvjetanje

Orhideje su biljke iz porodice Orchidaceae, jedne od najvećih porodica cvjetnica. Ime su dobile po grčkoj riječi orchis, što znači testis, zbog oblika dva gomoljasta korijena i smatraju se posebno lijepim cvijećem, a mnogi ih smatraju “kraljicama cvijeća”.
orhideje uzgoj 2

Zanimljiva je njihova rasprostranjenost. Orhideje rastu gotovo svugdje na Zemlji, osim u pustinjama i na Arktiku. Posebno su rasprostranjene u vlažnim tropima. Najveći broj orhideja ima cvijet koji se sastoji od šest latica. Cvjetni raspored je takav da postoje tri vanjska dijela, zelene sepale, i tri unutarnja, obojene latice.

Orhideje mogu cvjetati tijekom cijele godine

Orhideje mogu živjeti dugo, a neke vrste, poput Phalaenopsis, mogu živjeti i do 20 godina, te su vrlo raznolike – obitelj orhideja broji oko 1000 rodova i između 15.000 i 30.000 vrsta. Ove biljke mogu biti epifiti (rastu na drugim biljkama), terestričke (rastu iz zemlje), litofitske (rastu na kamenju) ili saprofitske (rastu pod zemljom). Epifitne orhideje ne uzimaju resurse od biljke na kojoj rastu, već proizvode vlastitu energiju fotosintezom. Imaju spužvasti korijen koji se naziva velamen, a koji upija vodu iz okolnog zraka.

orhideje uzgoj 3

Da bi orhideja procvjetala, potrebno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora, uključujući svjetlost, temperaturu, vlažnost, gnojidbu i zalijevanje. Orhideje mogu cvjetati tijekom cijele godine ako se pravilno njeguju.

Kako potaknuti orhideje na cvjetanje

– Svjetlost: orhidejama je potrebna dnevna svjetlost od 10 do 12 sati dnevno da bi cvjetale. Ako nema dovoljno prirodne svjetlosti, posebno tijekom jeseni i zime, potrebno je osigurati dodatno osvjetljenje lampama. Povećanje razine svjetla može potaknuti cvjetanje, stoga je idealno pozicionirati orhideju na istočni ili zapadni dio kuće.

orhideje 1

– Temperatura – da bi orhideja procvjetala, noćna temperatura treba biti niža za 4 do 6 stupnjeva u odnosu na dnevnu.

– Vlažnost zraka – orhideje vole vlažnost zraka do 60%. Povećanje vlažnosti može se postići stavljanjem tanjura s vodom pored biljke ili prskanjem listova vodom tijekom zime kada je grijanje uključeno.

– Gnojenje – bitno je za poticanje cvjetanja. Preporučuje se gnojiti biljku svaka dva tjedna s potpuno uravnoteženim gnojivom, posebno onim označenim kao “pojačivač cvatnje” ili namijenjenim za orhideje. Gnojivo treba razrijediti do pola jačine prije nanošenja. Orhideje vole kalcij i fosfor, koji potiču cvjetanje, dok gnojiva na bazi dušika treba izbjegavati jer mogu uništiti biljku.

orhideje uzgoj 4

– Zalijevanje – prije i tijekom cvatnje, orhideju treba intenzivno zalijevati, dok se u periodu mirovanja zalijeva svakih 12 dana. Ako su listovi blijedi, treba je ostaviti da miruje. Prilikom zalijevanja, orhideju treba potopiti u vodu na sat-dva, a zatim dobro ocijediti višak vode. Preporuka je potopiti orhideje u posudu s vodom na 5-10 minuta kako bi se održala hidratacija.

I još nekoliko savjeta

– Nemojte premještati orhideju – premještanje može uzrokovati stres i negativno utjecati na cvjetanje.

orhideje uzgoj 1

– Obratite pažnju na korijenje – korijenju orhideje je također potrebna svjetlost. Koristite propusne tegle umjesto keramičkih kako bi korijenje moglo sudjelovati u fotosintezi.

– Rezidba – ocvjetale cvjetne klasove treba odrezati kako bi se potaknulo ponovno cvjetanje. Ako je cvjetni klas smeđ ili žut, treba ga odrezati u cijelosti, a ako je zelen, odrezati ga oko dva centimetra iznad čvora ili izdanka.

orhideje uzgoj 5

– Pad temperature – osigurajte da prostorija u kojoj se nalazi orhideja ima pad temperature tijekom noći.

– Voda s češnjakom – može se koristiti mješavina vode i češnjaka za poticanje cvjetanja. Češnjak sadrži sumpor, vitamine, antioksidanse i aminokiseline koji su korisni za orhideje.